Fiyat aralığı: itibaren için

Listeleri Karşılaştır

Alman konut piyasasının son durumu nedir?

Alman konut piyasası, özellikle her ölçekteki popüler şehirlerde çekici bir alt yapıya sahip güçlü bir satıcı pazar konumundadır. Yatırım için en uygun ve karlı ev fiyatı yaklaşık 400 Bin Euro civarındadır. Ortalama olarak, bir ev piyasada 2-3 ay kalıp kısa bir sürede alıcı bulmaktadır.

Son yıllarda pazardaki en önemli değişiklikler nelerdir?

Pazar, son yedi ila sekiz yıl boyunca oldukça dinamik hale geldi ve bazı kasaba ve şehirler ön plana çıkarak çok popüler hale geldi ve talep arzdan daha yüksek hale geçti. Dolayısıyla fiyatlar yükseldi: Frankfurt‘ta, mülkiyetlerin maliyeti yüzde 70 ve Berlin’de ise yüzde 95 kadar yükseldi. Daha küçük şehirlerde, artışlar genellikle daha ılımlıdır. Son yıllarda Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından uygulanan düşük faiz politikasının da etkisiyle bu durum, insanları, paralarını kaybetmeden yatırım yapmanın en iyi yolunu aramaya yöneltiyor. Gayrimenkul, bu noktada tercih edilen bir çözüm durumundadır.

Yabancı yatırımcılara sunulan finansman seçenekleri
 nelerdir?

Sabit faiz oranlı uzun vadeli konut kredileri çok popüler bir seçenektir.

Piyasadaki en önemli eğilimlerden bazıları nelerdir?

Çekici şehirlerde konut talebinin ve maliyetlerin artması nedeniyle alıcıların odak noktası kısmen banliyö alanlarına doğru kaymaktadır. Şehirlerde toplu taşıma olanakları Almanya’da çok iyidir. Bu nedenle, şehir merkezinde yaşamak geçerli bir alternatiftir. Frankfurt’taki yerleşim yerlerinde yüksek katlı binalar da dahil olmak üzere kentsel yoğunlaşma gündemdedir. Topluluklar ayrıca, tamamen yeni yerleşim alanları oluşturmak için uygun arazileri belirleme yollarını araştırmaktadırlar.

WhatsApp chat